Peynir altı suyu işleme

Peynir altı suyu işleme alanında, Grundfos hijyenik pompaları peynir üretiminin kalıntılarını hassas biçimde işlemeyi sağlar.

Peynir altı suyu peynirden ayrıldıktan sonra hijyenik bir işlem sağlayan tek kademeli santrifüj pompalarıyla başka tanklara taşınır. Daha sonra, peynirden kalan kalıntı uçtan emişli pompa kullanılarak pastörize edilir. Bakteri oluşumunu engellemek için peynir altı suyunu sabit 5°C sıcaklıkta soğutmak önem taşır. Bu işlem Grundfos'un güvenilir soğutma pompalarıyla yerine getirilir.

  • Zorluk Çözüm
    ltı suyu işlemede çok hızlı ısıtma ve soğutma işlemleri son derece önem taşır.Grundfos’un uçtan emişli pompası pastörizasyon işleminde transferin tam ve hassas olmasını sağlar..
    Maksimum hijyen sağlanması tüm süt ürünlerinde önem taşır. Özellikle peynir altı suyu işlemede, peynirden artan en ufak kalıntıların tamamen temizlendiğinden emin olmak önemlidir.Grundfos'un tüm hijyenik pompaları CIP uyumlu olup tankların, boruların ve proses hatlarının ekipmanı sökmeye gerek kalmadan etkili biçimde temizlenmesine imkan tanır. Hassas dozlama pompaları yalnızca gerekli deterjanı dozlayarak CIP sürecini hızlandırır, dolayısıyla sistem yıkama süresini azaltır. Her CIP- sistemini tek kademeli, kendinden emişli pompa ile tank ve borulardaki son deterjan ve su damlasının temizlenmesi takip eder bile temizler.
  • Diğer önemli notlar

    • Grundfos’un hijyenik pompalarının çoğu EHEDG sertifikasına sahiptir. Bazı modeller 3A sertifikasına da sahiptir.
    • Oksitleyici dezenfeksiyon maddelerinin paslanmaya yol açma ihtimali varsa SiC/SiC mekanik salmastraları tercih edin.
BE THINK INNOVATE